środa, 6 lipca 2011

Pora lęgowa

Źródło: http://www.om.zpfp.pl/om/galeria/018/index.html

Pora lęgowa stanowi dla v, szystkich ptaków okres wielkiej aktywności. Najpierw każdy z nich musi znaleźć towarzysza, a następnie zacząć szukać miejsca do zbudowania gniazda oraz pokarmu. Miejsce, które ptasia para wybierze, stanie się jej terytorium. Następnie ptaki składają jaja i wychowują młode.

Ptak niosący coś w dziobie, na przykład robaki czy trawę, jest najbardziej widomym znakiem pory lęgowej. Na tych stronach znajdziesz nieco więcej przydatnych wskazówek.

Śpiewak - rodzic przybywa do gniazda, gdzie czekające pisklęta domagają się jedzenia szeroko otwartymi dziobami. Rodzic wkłada w nie pokarm i odlatuje na kolejną wyprawę, której celem jest zdobycie pożywienia.


Jadłospis

Sporządź odpowiednią kartę, by zapisywać, jaki rodzaj pożyw inne ptaki przynoszą pisklętom.

Wiosną i latem słuchaj uważnie ptaków, śpiewających codziennie w tym samym miejscu, na przykład słowika. Prawdopodobnie ma on w pobliżu gniazdo.

Niekiedy można zobaczyć ptaki, które w dziobach wynoszą z gniazd odchody swoich młodych. Robią to. by utrzymać gniazdo w czystości.

Na wsi ptaki zakładają gniazda w wielu rozmaitych miejscach. Wykorzystują gałęzie drzew i żywopłoty, schronienie, jakie dają strome brzegi rzek oraz dziuple.

Niektóre ptaki, takie jak np. czajka, wcale nie budują gniazd. Składają jaja w płytkich dołkach na ziemi.

Rób notatki


Zawieś na gałęzi drzewa kawałki wełny, pióra, słomę i sznurek. Notuj, jakie materiały ptaki zbierają, by wykorzystać je przy budowie swoich gniazd.

Wiele ptaków zakłada gniazda w ogrodach, ale tylko w osłoniętych miejscach, gdzie nie zagrażają im koty i psy. Wykorzystują gęste zarośla, mury pokryte bluszczem i szopy, a także skrzynki lęgowe. Inne ptaki, takie jak oknówka, budują gniazda pod dachami. Płomykówki mogą się gnieździć na belkach w starych stodołach.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz